Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

ZAMANIN GETİRDİKLERİ!

Avrupa’nın olduğu gibi Belçika’nın da başkenti olan Brüksel’de gerçekten de insanlarımız zorluklar içerisinde yaşıyor. Zorlukların önüne geçilmiyor ne yazık ki. Zorlukların getirdiği moralsizlikle tabi ki insanlarımız da bu durumdan etkilenebiliyor. Bunları bizler görüyoruz fakat kimse bunu her hangi bir yerde oturup ta muhabbet konusu haline getiremez. Zor gelir bunlar insanlara.

Her zaman bana dokunmayan yılan bin yaşasın deriz, fakat bu düzeni deriştirmekte bizim elimizde.  Belçika’da 1. Nesil’den bu yana çok su aktı ve şu günlerde artık 4. Nesilleri görmeye başladık. Daha önceden eksiklerimizin farkına varır isek bu hataları telafi ederek yeni Nesil’e belki de güzel bir gelecek bırakmış olabiliriz. Tabi belki de diyorum çünkü az öncede belirttiğim gibi, çok sular aktı bu dereden.

Geç kalmış olabiliriz. Bu nedenle kendimize sormamız lazım bugün bu dünyada varız ama yarının bize neler getireceği konusunda hiçbir fikrimiz yok, bunu göz önünde bulundurarak yaşamalıyız şu kısacık hayatı. Evlatlarımıza ne yazık ki güzel bir örnek olamıyoruz, bu güzel örnekliğin dışında, saygı, sevgi, hoş görüyü aşılayamıyoruz. Ne akrabaya sevgi nede

eşe dosta saygılı bir nesil bırakmaya çalışmıyoruz. Akrabalığın azaldığı dostluğun kardeşliğin inceldiği zor bir dönemdeyiz.

Karşımızdaki insanları değiştiremeyiz belki ama en azından kendimizi değiştirerek bu konuda ilk adımı atarak geleceğimize yani çocuklarımıza iyi bir örnek olabiliriz. Çocuklarımıza saygı ile sevgi ile yaklaşmamız gerekirken bu konuda da büyük hatalar yapabiliyoruz. İnsanlık hali bunlar doğal olabilir diyerek aynı hataları tekrar etmemek gerekiyor.

*****************************************************************************

AKTİF NAMUR DERGİSİ

R2

Geçtiğimiz günlerde, yeni bir proje sunduk Namur’lu vatandaşlarımıza. Namur’da Pazar günleri haftada 2 saatlik bir Türkçe yayınlar yapılıyor. Namur’da yaşamayan arkadaşlarımız belki de bilmezlerdir. Bu yüzden kısaca özetlemek istiyorum. Radyo Run(88.1) frekansı ile Namur’da Belçikalıların kurmuş olduğu bir radyo istasyonudur. Damla Kadınlar Derneği Başkanı Gülistan Küçük tarafından hafta ’da 2 saatlik bir Türkçe yayın için çalışmalara başlanılmış ve her hafta farklı konuklar ile Namur’da yaşayan Türklere özel istekler ile gündem konuları ele alınıyor.

Bizlerde “Aktif Namur” adı verdiğimiz dergimizi bir sürpriz yaparak Radyo’da Gülistan hanımın programına konuk olup canlı yayında açıklama fırsatı bulduk. Bu vesile ile Namur’dan ve çevre kentlerden olan Charleroi ’den çok güzel dönüşler alma şansı yakalamış olduk. Aktif.be yazarlarından olan ve dergimizin yöneticisi olan Sayın Rahmi Gürsever ile birlikte dergimizin tüm detaylarını dinleyiciler ile paylaşmış olduk.

R3

Dergimizin çalışmaları son surat devam etmekte. Namur’lu vatandaşlarımızın hiçte alışkın olmadığı bir proje olan “ Aktif Namur” dergi projemize, Namur’da bulunan Namur Türk Kültür ve İslam derneği başkanı Sayın Erol Gürsever ’den de olumlu dönüşler alınca, açıkçası daha da bizleri bir heves sardı ve ilk sayımız için kolları sıvamış olduk. Yakın bir Zaman’da Namur ve Brüksel’in bazı bölgelerinde Türk esnaflarımızdan veya Derneklerden temin edebileceksiniz.

Dergimizin sayfaları, Türkçe ve Fransızca olacak ve Belçika’da yaşayan Türkler ve diğer kökendeki vatandaşlarımızın kültürel çalışmalarına yer vereceğiz. Dergimiz aracılığı ile iş arayan ve ya işçi arayan vatandaşlara da ücretsiz olarak yer vereceğiz. Dernek ilanlarına ücretsiz yer vereceğiz. Evini arabasını satmak isteyen vatandaşlarımıza da ilanlarını yine aynı şekilde ücretsiz bir şekilde yer vereceğiz. Bu saydıklarımın dışında, tabi ki vatandaşlarımızın mutlu günlerinde yanlarında olacağız ve bu hizmetlerin hepsi ücretsiz sağlayacağız.

Hedefimiz öncelikle kültürel faaliyetlere ver yerip, Belçikalılara, Türkler ve diğer kökendeki vatandaşların ne gibi

R1

faaliyetlerde bulunduğu, örf adetleri, yemek kültürleri gibi bilgileri özel olarak aktarmak. 50. Yıl röportajları ile büyüklerimizin yaşadığı zorlukları ve bunun gibi birçok güzel sayfalardan oluşacak dergimiz şimdiden büyük rağbet görmüş durumda.

ESNAFLARDAN DESTEK BEKLİYOR DERGİMİZ

Dergi çıkartmak bildiğiniz üzere çok meşakkatli bir iş. Tabi bunun yanında çokta masraflı bir iş. Bizler bu işi tamamen gönüllü yapıyoruz, fakat dergimizin ayakta durması için esnaflarımızdan sponsor desteği gerekmekte. Böylesine güzel çalışmalar ile faaliyete girecek olan “Aktif Namur” dergisinin ayakta durması için bu konuda esnaflarımızı da duyarlı olmasını rica ediyorum.  Namur gibi bir bölgede bu gibi çalışmalara ihtiyaç var ve bizler bu konuda ilk adımları attık. Sizlerin desteği dergimizi ayakta tutacaktır.

Sevgi ve saygılarımla.

Suat BEZENG
30.01.2014 – Brüksel
Dergimiz ile ilgili daha geniş bilgi edinmek istiyorsanız bu linke tıklayarak bilgi edinebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir