Dün akşam saatlerinde Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü, Belçika’ya kış’ın birden geldiğini ve yapılan uyarının ciddiye alınması gerektiğini açıkladı.

Gelen açıklama üzerine Belçika’da, gözler yağacak kar’a çevrilirken, yağan yağışların etkisinin az olmasıyla rahatladı ancak bu tehlike sürecinin hafta sonu etkisinin daha fazla olacağı belirtilmişti.  Geçtiğimiz yılda benzer bir uyarı gelmiş, alınan tedbirlere rağmen, yağışların şiddetiyle birçok kentte maddi hasarlar meydana gelmişti.

Belçika Kraliyet Meteoroloji Enstitüsünün yapmış olduğu açıklamayı ciddiye alarak tedbiri elden bırakmamak büyük önem taşıyor. Hafta sonu için evde kalınması gerektiğine benzer bir açıklamada ise “Bazı Walon bölgelerinin ovalık yerlerinde 3-6 santimetre kar kalınlığına ulaştığı ifade edilirken, dağlık ve tepe yerlerinde ise 20-25 santimetre kalınlığa ulaştığı” bilgisine yer verildi.

Geçtiğimiz günlerde verilen “Turuncu Alarm” açıklamasından sonra yapılan bu açıklamanın ise “Kırmızı Alarm” olarak değerlendirildi bilgisine yer verildi.

Özellikle Arden dağı etrafında biriken kar nedeniyle, güvenlik güçleri otoyollara kaymaların yaşanmaması için yoğun mesai harcıyor.

Özetlemek gerekirse; işiniz yoksa evinizde oturun, sonra başınıza iş açıldığında “Yok yazmadılar, kimse uyarmadı” demeyin!

Suat BEZENG


Like it? Share with your friends!

57 shares
Suat BEZENG

İki ülke arasında, yaşam savaşı veren Suat BEZENG, hep iyimserliğini korumuş ve bu iyimserliğinede kızarak bugünlere gelmiş, nadir bulunan Türkçe severlerden biridir. Suat Bezeng; Aynı zamanda Aktif Haber Belçika gazetesi ve “Dijital Karasal Yayınlar ” gerçekleştiren, Belçika’nın ilk Türkçe TV kanalı Aktif TV‘nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. Suat Bezeng Mersin doğumlu olup, 2011 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yaşamaktadır.

Comments

comments