Belçika’da ekonomik kriz kendini iyiden iyiye hissettiriyorken, Belçika’da yaşayan Türklerde bu sistem açığından yararlanılarak yanlış yönlendiriliyor.

Belçika’da sistemin yetersiz kaldığı bu günlerde Türkler ise Sivil Toplum Kuruluşları ve Dernek yöneticileri tarafından yanlış yönlendiriliyor. Belçika’da yaşarken haklarından habersiz olan birçok Türk kökenli vatandaşımız Türkiye siyasetine yönlendiriliyor. Yaşadığımız ülkenin kendi sorunlarını takip edemiyor, haklarımızı bilemiyor, dışlanıyor ve ırkçılığa maruz bırakılıyoruz. Irkçı yaklaşımlara karşı ise Türk STK ve dernek yöneticileri sessiz kalıyor ve Türk toplumunu yalnız bırakıyor.

İşleri Türk vatandaşlarının geleceğini doğru yönlendirmek ve sıkıntılı durumlarda yardımcı olmak olan yığınla dernek ve STK bulunuyorken, Türk toplumu her geçen gün daha da kötüye gidiyor. Türkiye’den gelen Bakan ve Milletvekillerinin vaat ettikleri Türklere ulaşmıyor veya ulaştırılamıyor. Türk toplumunu Türkiye Cumhuriyeti ‘de kısmen de olsa kaderine terk ediyor diyebiliriz. Milletvekilleri Belçika’ya geldiğinde söylediği tehditkâr sözleri nedeniyle Türk toplumu topa tutuluyor ve ırkçı yaklaşımlar surat kazanıyor.

Seçim dönemlerini hatırlayınız; Neredeyse her partinin birkaç temsilcisi Belçika’ya geldi ve Türk vatandaşlarının iş yerlerini, kahvelerini, evlerini ziyarette bulundu. Birçok vaatlerde bulundular, bugün seçimlerin üzerinden yıllar geçmiş olmasına rağmen tek bir vaatleri yerine getirilmedi ve Türk toplumu yine kaderine terk edildi.

Bakan ve Milletvekillerimiz, Belçika’ya geldiğinde Türklerin dertlerini dinlemiyor; Belçika hükümetini eleştiri yağmuruna tutuyor. Bizler bu ülkede yaşayanlar olarak Belçikalılar tarafından ötekileştiriliyoruz.

Hatırlayın;  “Belçika’nın Verviers kentinde Cemil Kaya adlı Türk vatandaşı, polis kurşunuyla öldürülmüştü” Bu olay birkaç defa Ak Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk tarafından gündeme getirilmiş olsa da hiçbir sonuca varılmadı ve olayın üstü örtbas edildi. Hiçbir STK ve dernek yöneticisi bu konuyu gündeme getirmedi ve Türk milletini sahiplenmedi.

Örneklerle yazıyı uzatmak istemiyorum. Herkesin kendi görüşü ve düşüncesi olmalı. Evvela Türkiye siyaseti ile Belçika yaşantısını dengelemek gerekiyor. Çocuklarınızı, onların geleceğini iyi düşünmelisiniz. Böyle bir yaşantıyı kendi öz evlatlarınıza bırakarak onlara bu dünyada yapabileceğiniz en büyük kötülüğü yapmış olacaksınız.

Saygılarımla
Suat BEZENG – 23-10-2016


Like it? Share with your friends!

43 shares
Suat BEZENG

İki ülke arasında, yaşam savaşı veren Suat BEZENG, hep iyimserliğini korumuş ve bu iyimserliğinede kızarak bugünlere gelmiş, nadir bulunan Türkçe severlerden biridir. Suat Bezeng; Aynı zamanda Aktif Haber Belçika gazetesi ve “Dijital Karasal Yayınlar ” gerçekleştiren, Belçika’nın ilk Türkçe TV kanalı Aktif TV‘nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. Suat Bezeng Mersin doğumlu olup, 2011 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yaşamaktadır.

Comments

comments