Suriye, Mısır, Lübnan, Afganistan, Irak,
Ortadoğu ve Afrika’ da çökmediğiniz, savaş çıkartmadığımız ülke kalmadı. Önce soyun, sonra silah satın, o silahlarla birbirlerini vurdurun. Aç bırakın, bomba yağdırın. Mülteci olacak duruma getirin, Avrupa İnsan Hakları safsatasını bütün dünyaya pazarlayın ama göçmenler ülkenize girmesin. Kovmaktan beter edin, aç bırakın, sokakta çadırlarda yatırın yetmedi, drone ile havadan takip altındalar. Kara şimdilik ehemmiyette amma ve lakin, bedelse herkes için.

İnsanlık için, huzurla kısacık bir ömre çok şey sığdırabilmek, özlük haklarını kısıtlanmadan kullanabilmek için her millet kendi mücadelesini veriyor. Son bin yıllık tarihte acıkça gösteriyor ki, sınırlar geçicidir. Dünya sınırları sürekli değişmeye mahkumdur. Kimi 100 yıl sürebilir. Kimi 600 yıl, bugün bu insanlara sahip çıkmayanlar bu işin bedelini er ya da geç ödeyecektir. Ama adı Avrupa Birliği iken, ama Avrupa Birleşik Devletleri iken. Örneği çok, beklentiler çok, velhasıl dünyayı yese doymayacak “insan” çok vesselam.

Suat Bezeng
2 Ağustos 2019
Brüksel


Like it? Share with your friends!

71 shares
Suat BEZENG

İki ülke arasında, yaşam savaşı veren Suat BEZENG, hep iyimserliğini korumuş ve bu iyimserliğinede kızarak bugünlere gelmiş, nadir bulunan Türkçe severlerden biridir. Suat Bezeng; Aynı zamanda Aktif Haber Belçika gazetesi ve “Dijital Karasal Yayınlar ” gerçekleştiren, Belçika’nın ilk Türkçe TV kanalı Aktif TV‘nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. Suat Bezeng Mersin doğumlu olup, 2011 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yaşamaktadır.

Comments

comments