Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

SOSYAL MEDYA NE KADAR GÜVENLİ ?

Sosyal medya ile tanışmamız çok uzun bir zaman olmamasına rağmen hayatımızda büyük bir rolü üstenmiş durumda. Anlık milyonlarca giriş trafiği elde eden sosyal medyaları değerlendirmek istedim. Faydalarını ve zararlarını ölçüp biçelim. Neden sosyal ağ olarak hayatımıza giren ve daha sonra sosyal medya oldu bunları konuşalım istedim.

Hepsinden önce, Aktif.be yönetimini sağlayan çok kıymetli meslek taşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Bugün insanlara hizmet etmek hiç kolay bir iş değil. Hele ki bunu Belçika gibi bir ülkede yapmak gerçekten de zor diyebilirim. Sevgili okurlar, lütfen yorumlarınızı eksik etmeyin, sitemizin alt kısmında yorum ekle butonuna tıklayarak düşüncelerinizi bizlerle paylaşabilirsiniz.

Sosyal medya günümüz çağın bu dönemlere kadar bir araya getirilmeyen topluluğu içinde barındırıyor. Bu uzaktan önemsiz görünse de korkunç bir şey. Çünkü bir milyar nüfusu içince barındıran bu sosyal ağlar istenildiği zaman bir ülkede iç savaş çıkarabilecek güçte.

Sosyal medya hayatımıza gireli yaklaşık 10 yıl olacak bu süre zarfında birçok soruna tuz biber oldu sosyal medyalar. Sosyal medya üzerinden örgütletilip yürüyüşler, protestolar yapılıyor.

İnsanlar sosyal medya üzerinden her şeyi rahatlıkla yapabiliyor. Fake (sahte) hesaplar açıp, sevmediği birinin profiline rahat bir şekilde küfürler yağdırabiliyor.

İnsanlar arasında hiçbir diyalog kalmış değil! Eskiden arkadaşlar ile buluşur, kafelerde bir araya gelir sohbetler ederdik. Sosyal medya hayatımıza girdi gireli, o günleri yaşamak neredeyse imkânsız. Bir araya geldiğimizde, kimse kimsenin yüzüne bakmıyor. Herkesin elinde telefon ile sosyal medyayı takip ediyor. Neredeyse gün içinde binlerce resim çeken insanlar var. Resmi 10 saat inceler ve her detaya dikkat eder daha sonrasında ise sosyal medya ya gönderilir. Her anı değerlendireler.

Facebook zaten bunu istiyor. Artık her gittiğimiz yeri herkese gösteriyoruz. Durum bildiriyoruz. Hiç bir özel hayatımız kalmadı. Artık mesaj yazarken bile nerede olduğumuzu herkes görebiliyor. Resim paylaşırken, video paylaşırken de durum aynı.

Daha önceden facebook hangi şehirde kalıyorsun diye soruyordu. Şimdi sokağından evin kapı numarasına kadar soruyor. İnsan hayatını sürüklediği nokta gerçekten de tehlikeye açık bir şekilde artıyor. Neden bu bilgileri vermek zorunda bırakılıyoruz? Facebook bu bilgileri elde edebilmek için profilleri kapatıyor ve kişisel kimlik bilgilerini almadan da hesabi aktif etmiyor.

Bu durum can sıkıcı ve tehlikeli. Kimlik bilgileri, kredi kartı bilgileri vs. Bu tür bilgileri hiçbir şekilde sanal ortamda kullanmamalıyız.  Çünkü Her ne kadar da güvenli bir platform olsa da defalarca hacklendiğini biliyoruz. Kişisel bilgilerimizin sanal ortamda başka insanların eline geçmesi hiçte imkânsız değil.

Facebook, kendi açıklarını bulanlara para veriyor bu durumu ortadan kaldırmak için. Açığın büyüklüğüne göre bu paranın miktarı 10.000 $ a kadar da çıkabiliyor. Çok sağlam bir ortam olsa bu parayı neden ödesin ki zaten. Herkes bu isi para için yapmadığını var sayarsak. İsimiz gerçekten de çok zor. Bu bilgileri ne şekilde kullanabileceklerini artık siz düşünün.  Ve internet ortamın da kırılmayacak hiçbir şifre yoktur.  Kişisel bilgilerinizi kullanırken bir kaç defa düşünmenizde fayda var.

Sosyal medya da yayılan virüslere çok dikkat edilmeli. Şüphelendiğiniz hiçbir linke tıklamamanız gerekiyor. Aksi halde virüs sizin profilinize de bulaşabilir. Facebook ve diğer paylaşım siteleri üzerinden gelir elde etmek isteyen bazı kendini uyanık sanan insan müsveddesi bu tür sorunlara neden oluyor.

Yedirdikleri virüslerle gelir elde ediyorlar.

Facebook’ta birçok virüs dolaşıyor. Bu görünenlerden. Korkmayın. Çünkü onların ömürleri en fazla 3 gündür. Facebook yöneticileri buna hemen çözüm getiriyor. Korkmanız gereken kendini göstermeyen virüslerdir. Bunlarda kendilerini göstermezler.

Bunun nedeni ise sizin üzerinizden para kazanıyor olmasındandır. Örnek vermek gerekirse, mesela bu iş için aylarca uğraşırlar. Bir şekilde virüsü yedirirler farkına bile varmayız.  Kurban sayısı gün geçtikçe hedefini arttırılır. İstenilen hedefe ulaşımca da kurbanların satışı yapılır.

Mesela, 100.000 kurban elde edildi. Bu yüz bin kurban her seferde 100 TL kazanç elde edebiliyorlar. Her 1.000 kişi için 1 TL’ye satılıyor. Sayfa sahipleri 100.000 bin kişi sayfasını beğendirmek için bu parayı ödüyor. Sizi pazarlarken hiç fark etmiyorsunuz. Zaten birçok sayfa beğenildiği için oda aradan kaynıyor. Yani ne kadar çok beğendirme o kadar çok para.

Günde 100.000 erden 5 kişi ile çalışalar, Türkiye gibi bir ülkede günlük iyi bir kazanç. Bu parayı kazandıklarından eminim. Dikkatli olmamız gerekiyor. Aksi halde sırtımızdan kazandırmış oluruz.

Bazı facebook kullanıcıları, beğeni hilesi, takipçi hilesi yapmak için çeşitli siteleri kullanıyor. Token dedikleri, kişisel bir kod şifresi aracılığı ile. Fakat bu bilginin başkasının eline geçmesi son derece tehlikelidir. Bu bilgi ile profil şifrenizi değiştirip sizi hackliye bilirler.

Bu bilgileri giriş yaptığınızda direk veritabanlarına alıyorlar ve istedikleri zaman istediği kişinin şifresini rahat bir şekilde değiştirebiliyorlar. Bu tür hileleri kullanan birçok kullanıcı var. Bunu bilmenizde fayda var, bu tur hileleri kesinlikle kullanmayınız. Popüler görünmeye çalışırken Facebook veya Twitter hesabınızdan olmaya değmez. Bu konuda temkinli olmak gerekli. İnsan fırsatçılarına fırsat vermemek gerekiyor. Bu insanlar üzerinden para kazanıyor ve sayıları da gün geçtikçe de artıyor.

Suat BEZENG
24 Kasım 2013

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir