Sigara’yı bırakma (1. Gün)

Sigaraya başlayanlar nedense aradan bir 10-15-20 yıl geçmeden bırakması gerektiğini anlayamıyor. Bende o bazı gerçeklerin farkına geç varanlardan sayılırım. Öncelikle sigara bırakma olayını kafanızda gerçek anlamda bitirmeniz gerekiyor, öyle ansızım. Birden bire, hiç bir şey yokken anlık bir kararla “sigarayı bırakıyorum” diyeli yaklaşık 28 saat oldu.

Benim için ani bir karar oldu. Sanırım sigaraya başladığım zamanlarda da benzer şekilde bir karar ve çok geçmeden de kabullenmeyle sonuçlanmış, arkama baktığımda ise kayıbım tamı tamamına 16 yıl olarak önüme çıkıyor. Koca yılları sigara denilen bu illetle geçirmiş, kendimi ona alıştırmış, bağımlısı haline gelmişim.

Bu satırları yazmadan evvel bir kriz geçirdim diyebilirim. Yüksek etkiyle sigara içme arzum doruğa tırmanmıştı, dün yani bırakma kararı aldığım gece iyiydim. Bugün ağırlaştırılmış baş ağrısı, diş ağrısı ve nikotin arzusu hepsi bir arada ama pes etmek yok. Bu işi başarmak zorundayız, hem kendimiz için hemde etrafımızda bulunan çocuklarımız, sevdiklerimiz, arkadaşlarımız, müşterilerimiz için bu çok önemli.

Bu yazıyı seri olarak paylaşacağım, şimdilik iyi gidiyor. Yarın ne olacağını düşünmek yerine internetten bulduğum filmleri izlemek kafa dağıtmak hatta mümkünse sigara diye bir olayı beynimden tamamen silip atmak istiyorum ve inanınca başarılı olacağından da eminim. Sigarasızlığın verdiği rahatlık çok güzel. Çok daha rahat nefes alıyorum, içimde olumlu bir neşe oluştu. Kendimi çok ama çok iyi hissediyorum, iş yapmak, koşmak, sohbet etmek istiyorum, bu iyi hislerin ilerleyen günlerden daha da artacağını biliyorum, bu keyifi umarım sizlerde yaşarsınız.

Süreçle ilgili sormak istediğiniz sorular var ise aşağı yorum olarak veya araratsuat@gmail.com adresi üzerinden bana iletebilirsiniz, sizlerinde sigarayı bırakmasına vesile olacaksam mutlu olurum.

Saygı ve sevgiler,
22 Ağustos 2018

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir