Belçika güne Libya’nın devrik lideri Kaddafi’ye ait fon paralarından 10 milyar Euro’nun kayıp olduğu haberiyle başladı. Enteresan bir durum çünkü kayıp olan meblağ öyle böyle bir meblağ değil. Türk lirasına çevrildiğinde 23.5 milyar civarında bir rakama tekabül ediyor.

İnsanın aklına kötü şeyler gelmiyor değil. Belçika’nın Euroclear Bankası’ndaki Libya Yatırım Kurumu ve ona bağlı Libya Dış Yatırım Şirketi’nin 4 farklı hesabında yer alan 16 milyar euroluk varlığı 2011 yılında dondurulmuştu ve yıllarca bir köşe de bırakılmıştı. Kaddafi öldürüldü. Aradan yıllar geçti, bir vârisi bile olmayan 15 milyarcık euro’nun 10 milyarcığına sahip çıkamayıp  kaybetmişler.

Belçika yetkili makamları ise, bahsi geçen fonlara 2017 yılında el koymak istediklerini ancak 15 milyar euro’nun sadece 5 milyarına ulaşabildiklerini ifade ediyor. Yani hesap Belçika hükümeti müdahale etmeden önce boşaltılmıştı. Yani dondurulmuş hesaptan birileri bir şekilde bu parayı çıkartmış ve ortadan kaybolmuştu.

Belçika savcılığı ise Euroclear Bankası’ndan hesapların dokümanlarını talep ettiğini ifade etti. Yani, eğer yasal yollarla çıkartıldıysa ekstrelerden çıkar. Bu vesile ile bizde hırsızın kim olduğunu öğreniriz diyorlar. 10 milyarı ortadan kaldıranların arkasında iz bırakacağını düşünmeyeceğimize göre savcılıktan gelen açıklamayı çok fazla dikkate almamak lazım.

10 milyar euroyu çalan kılıfını çoktan hazırlamıştır. Daha önce de BM yaptırımlarıyla Kaddafiye ait bazı ülkelerde bulunan yaklaşık 36 milyar eurosuna el konulmuştu. Yani emanet verilen paralar gerçek sahipleri tarafından teslim alınmıştı.

Ayrıca Kaddafi’nin 2011 yılının Ekim ayında Sahra Çölü‘nde kimsenin bilmediği bir yere gömüldüğünü hala unutmadık. Ölüsü bile korkutuyor mu peki?
Söyleyinde biz de bilelim.

Suat Bezeng
09-03-2018
Brüksel


Like it? Share with your friends!

57 shares
Suat BEZENG

İki ülke arasında, yaşam savaşı veren Suat BEZENG, hep iyimserliğini korumuş ve bu iyimserliğinede kızarak bugünlere gelmiş, nadir bulunan Türkçe severlerden biridir. Suat Bezeng; Aynı zamanda Aktif Haber Belçika gazetesi ve “Dijital Karasal Yayınlar ” gerçekleştiren, Belçika’nın ilk Türkçe TV kanalı Aktif TV‘nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. Suat Bezeng Mersin doğumlu olup, 2011 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yaşamaktadır.

Comments

comments