Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

HOŞ GELDİN BELÇİKA HABER GAZETESİ

Yıllardır gazetecilik bazında rakiplerine fark atarak güncel konuları takip edip okuru ile paylaşan belcikahaber.com internet gazetesi bünyesine görsel yayıncılığı da ekleyerek büyük bir girişimde bulundu.

Kadir Özmen yönetiminde faaliyetlerini sürdüren Belçika haber gazetesi yayınlarına görsel gazeteyi de ekleyerek 1. Sayısı ile okurlarına merhaba dedi.

Belçika’nın başkenti Brüksel’de can bulan Belçika Haber gazetesi  geçtiğimiz günlerde ilk sayısı ile okuru ile buluştu. Kadir Özmen’in Genel yayın yönetmenliğini üstlendiği ve Aktif.be Genel Yayın yönetmeni Suat Bezeng’inde Haber  müdürlüğü yaptığı Belçika Haber gazetesi, Belçika’daki gurbetçilerin sesi, kulağı ve bağımsız yayıncılıkta oldukça iddialı.

Genel Yayın yönetmeni Kadir Özmen şunları kaydetti; Belçika’da tarafsız ve bağımsız yayıncılık anlayışı neredeyse kayboldu. Bizler büyüklerimizden aldığımız eğitim ile bugünlere kadar geldik. Görsel gazetemizin ilk sayısını titizlik ve özveri ile çıkartıp okurumuz ile buluşturduk. Bu mutluluk bizleri daha da güçlendirdi. Belçika gibi Avrupa’nın başkentinde eksik olan bir boşluğu kapattığımıza inanıyorum. Gazetemizin ilk sayısı olmasına rağmen birçok iş adamı tarafından ve vatandaşlarımız tarafından beğeni ile karşılandı. Bu bir tesadüf değil. Emeklerimizin karşılığıdır dedi.

Haberler Müdürü Suat Bezeng; Belçika gibi bir ülke ’de gazete çıkartmak hiçte kolay değil! İnsanlara hizmet edebilmek bir tarafa birde hizmet ederken yolu kesenlerle uğraşmak var. Hizmet edenleri taşlayanlar ve kendilerini bir halt sanan ve klavye ’de yazıp tutuşanlar var. Yaptığımız işleri sindiremeyenler var. Tabi ki başarı kıskanılır. Bizler her zaman yaptığımız işlerde fark yaratarak, kendimizi geliştirerek bugünlere kadar geldik. Başkaları gibi günlük isimler değiştirmedik, başkaları gibi orada burada soytarılık yapmadık. Sadece işimizi yaptık. Zaten okurlarımız ve sponsorlarımızda bunların ispatıdır.

Hiçbir zaman doğruluktan ayrılmadık. Dürüstlükten ödün vermedik. Sadece doğru olanları yazdık, para verenleri değil! Birçok engelle karşılaştığımızı ifade etmek istiyorum. Bunlardan bir kaçını özet geçmek istiyorum. Gazetemiz iki defa düzenlenmek zorunda kaldı. Bunun nedeni ise anlaşma sağladığımız matbaanın söz verdiği günde gazetelerimizi teslim etmemesi. Bu nedenle başka bir matbaa aramak zorunda kaldık. Ocak 10’da çıkacak gazetemiz Mart’ta çıkmak zorunda kaldı. Tabi ki Gazetemizin sayfaları hazırlanmış ve matbaa formatına getirilmişti. Sayfa içerisinde bulunan haberler ve ilanlarda Ocak ayını temsil ediyorlardı.

Bizler bir hafta gece gündüz hazırladığımız sayfaları heybe edip yeni sayfalar için çalışmalara başladık.  Bazı söylendiler duyunca açıkçası ben Kadir Bey’e gazetenin bir an önce çıkması gerektiğini ve ısrarla ifade ettim ve kendisi de kabul etti. Ana sayfa hariç diğer sayfaları önceki hazırladığımız şekilde çıkartmak durumunda kaldım. Bazı şahıslar bunu alıp hemen malzeme yaptı ne yazık ki. Hiç olmayan bir şeyi yapmak için aylarımızı verdik. Bizlerde bu gibi geciktirilmelere sıcak bakmıyoruz, fakat her ilk zordur. Biz bu zoru başardık. Tabi ki hatalar olacaktır, bu hataları gördük ve işittik. 2. Sayımız için çalışmalara başlamış bulunmaktayız, kısmet olursa oluşan ufak tefek hataları bu sayıda gidereceğiz. Sonuç itibari ile A3 kâğıttan gazete yapmıyoruz. Adam gibi bir gazete ortaya çıkarttık buda bizleri son derece ’de memnun etti. Gazetemizi dağıtırken insanların verdiği sıcak mesajlar beni çok mutlu etti. Açıkcası gazetemizin bu kadar fazla ilgi göreceğini düşünmüyordum. Sonuçta ilk sayısını çıkartan bir gazete ve dağıtırken gördüm ki insanların gerçekten Belçika’da bağımsız bir gazeteye ihtiyacı var.  Bizlere destek olan herkese sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

Belçika Haber Gazetesi, dağıtılırken vatandaşlardan tam puan aldı. Belçika’da yerel basında böyle kaliteli gazetelerin olması gerektiğini söyleyen vatandaşlar, Kadir Özmen ve dağıtımda eşlik eden Suat Bezeng’e teşekkür ederek bir gazete alıp hemen açıp okumaya başladılar. Belçika’da eksiği görülen ve büyük ihtiyaç duyulan bir gazeteydi. Bizlerde Aktif.be Yönetimi olarak BelçikaHaber Gazetesine yayın hayatında başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir