Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

HER ŞEYE RAĞMEN SUAT BEZENG

Her şeye rağmen bugün Aktif Haber Belçika dergisinin 3. sayımızı dağıtmanın gururu içerisindeyim. Tabi ki her işin olduğu gibi tahmin ettiğimiz zorluklarla karşı karşıya kaldık. Daha önceden hesaplanan zorluklar olduğu için açıkçası şaşırmadık.

 

Bizlere çok dediler, Namur’dan adam olmaz! Bu işleri bırakın gidin başka işlerle uğraşın, işiniz gücünüz mü yok? Kafayı yedi bunlar diyenler bile oldu. Tabi ki bizim kalkınmamız için Namur halkının illaki yanımızda olması gerekmiyor. Bizlere değer veren bir kişi dahi olsa biz gene de Namur’da olacağız. Bunu derginin temeli oluşmadan da söylüyorduk bugün 3. Sayımızı dağıtırken bile gurur duyarak söylüyoruz.

 

Namur ve Namur’a bağlı bölgelerde çalışmalarımız yeni dönemle birlikte artarak çoğaltmayı hedefliyoruz. Her zaman doğru, tarafsız çalışmalar yapmaya özen gösteriyoruz. Önemli olan Belçika’daki çok kültürlülüğe ayak uydurmaktır. 1. Nesilden bu yana birçok sıkıntıya maruz kaldığımızı biliyoruz. Bu nedenle bizler birliktelik yaparak güzel işler çıkartabiliriz. Bugüne kadar bunun onlarca örneğini gördük ve yaşadık. Neden daha da güzel işler çıkartmak için elimizi taşın altına katmıyoruz ki?

Dergimiz, bu kapsamda çok güzel işler çıkartıyor. Çok kültürlere hitap ediyoruz. Valon bölgesinde iki dilli çıkan dergimiz her gittiği yerde beğeniyle karşılanması da bunun ispatıdır. Aylar öncesinde başlattığımız dergi çalışmalarımızı duraklamaya uğratmadan sürdürmenin cabası içerisindeyiz. Her zaman bağımsız, tarafsızlık içerisinde çalışmalarımızın devam ettiğini ve her geçen gün güçlenerek ilerlediğimizi ifade etmek istiyorum. Bizler çok kültürlü bir ülkede yaşayarak zaten en büyük zorluğu göğüslüyoruz. Belçika’da her ırkla karşılaşmak mümkünken kendi Türkçemizi yaşatmak zorundayız!

 

Bu gerçeği kabullenip, kendi kültürümüzü yaşatıp, çocuklarımıza aktarmamız gerekmekte. Kurumumuz bu zorlu mücadeleyi vereli henüz aylar olmasına rağmen büyük bir kitleye ulaşmayı başarmış durumda. Yaptığımız işler, çok zaman isteyen ve gerektiği zaman fedakârlık yapmamızı gerektiren bir iş. Biz bir Türk olarak taşın altına elimizi hiç çekinmeden katmayı tercih ettik.

 

Öte yandan Namur bölgesinde frekansı bulunan RUN FM (88.1) aracılığıyla Namur’da Türkçe yayınlar yaparak Türkçemizi yaşatmaya çalışıyoruz. Aynı şekilde de Aktif Haber Belçika dergimiz aracılığı ile Türkçe ve Fransızca yayınlar yaparak, Türklerin Belçika’daki yaptığı faaliyetleri hem Belçikalılara hem de diğer vatandaşlara aktarmaya çalışıyoruz. Yeni dönemin başlamasıyla bizler bu çalışmaları artırarak Belçikalı ve diğer ırka bağlı vatandaşların yaptığı aktiviteleri Türkçe olarak Belçikalı Türklere aktaracağız. Bu çalışmalarla Belçika’da yaşayan vatandaşlar, bu konuda bilgi sahibi olacaktır. Bu bağlamda umuyoruz ki aradaki köprü görevimizde muvaffak oluruz.
Hedefimiz Belçika’da yaşayan herkesi bir çatı altında toparlayabilmektir. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun ayrım yapmadan takip edip, diğer insanlarımızın görmenisini sağlamaktır. Yaşadığımız bu ülkede ister kalıcı olalım ister gidici. Buradaki kültürlerin var olduğunu bildiğimiz halde uzak durmamız doğru değildir. Bizler çocuklarımıza küçükken aşılamassak bu sevgiyi büyüyünce bu sevgiden yoksun olacaktırlar. Dergimizin ilk iki sayısı Belçikalı ve Arap kökenli vatandaşlarlar tarafından aşırı ilgiyle karşılandı.

Belçikalıların dergimize verdiği önemseme göstergesini ben daha önce açıkcası bir Türk’ten görmedim. Türkler olarak okumayıda sevmiyoruz. Bu konuda da yaptığım araştırmalar neticesinde Belçikalılar her gördüğü yazıyı mutlaka okurken, Türkler gördüğü 500 yazıdan bir tanesini bile okumuyor. Bu da ne kadar okumaktan kaçtığımızı gösteriyor. Okuma oranımızı artırarak değişime gitmenin zamanı geldi diye düşünüyorum.
Yaptığımız haberlerin takip edilme oranlarına baktığım zaman bile durumumuz içler acısı. Bugün bir kaza olduğunda haberin okunma sayısı 5.000 ‘i bulurken “Şomaj düşüyor” haberi ne hikmetse 25.000 okunuyor. Bu istatiskler sanırım ne demek istediğimi anlatmamı sağlamıştır.

Belçika’da bu nedenle Türk olupta Türkçe bir kelime bile bilmeyen vatandaşlarımız bulunuyor. Bu ayıpsanacak bir durum değil, fakat gerekli birşey. Türkçemiz kadar güzel bir dil yok. Bir Türk’te bu olmadığı taktirde yarım Türk konumuna düşürüyor. Bu gibi hadiselerin önünü kesmessek ilerleyen zamanlarda önünü kesemeyeceğimiz bir duruma gelecektir. Belçika’daki Türklerin hiçbiri Türkçe bilmiyor deseler ne kadar tatmin olabiliriz ki? Bir Türk ailesi evinde Türkçe konuşmalı, Ev içerisinde gündelik konuşmalarımıza Türkçeyi devamlı eklemeliyiz. on kelime Fransızca, bir kelime Türkçe araya sıkıştırarak değil tabi ki. Türkçemizi Türkçe gibi konuşmaya özen gösterelim.

 

*******************************

Sevgili okurlar, Sosyal güvenlik uzmanı olan ve bu konuda bizlere yazılarıyla bilgi aktaran Adem Kablamacı’yı kaybettik. Ankara’dan Antalya istikametine giden Kablamacı’nın kontrolündeki aracın karşı yoldan gelen tırla çarpışması sonucu hayatını kaybetti. Yanında bulunan iki arkadaşı ise ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Adem Kablamacı ’ya Allahtan rahmet ailesi başta olmak üzere tüm sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir