Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

FORMATI TÜMDEN DEĞİŞTİM

Son günlerde gerek real hayatta gerekse sosyal medyada olanlar birçoğumuzu düşündürmüştür.

“Belçikalı Türkler için sen ne yaptın bugüne kadar? ” klişesini her fırsatta yüzlere vuran, işlerden, ekmeklerden edenler bizler değilmişiz gibi. Vatan Millet Sakarya! Sesleriyle Çanakkale muharebesini Avrupa’da yaşatıyoruz gibi tavırlar sergileniyor. Özellikle sosyal medya kahramanları bu konuyu gündeminden düşürmüyor. Çünkü toplumun kendisi ciddiye aldığını zannedenler hiç bitmedi biteceğini de düşünmüyorum açıkçası.
Belçika’da yaşayan Türklerin birlikteliğinin sıfır olduğunu birçok yazımda dile getirdim. Yaşadığımız toplumun görülmek istenmeyen yanlarını gündeme getirdim ancak şöyle bir etrafıma bakıyorum, değişen bir şeyler olmalı diye umutlanıyorum ancak nafile. Belçika’da birçok arkadaşımın dediği gibi “Bizden bir cacık olmaz” sözüne itibar etme vakti gelmiştir diye mırıldanmıyor ama nedense bir türlü beceremiyorum.

Türkiye’den gelen ziyaretçiler, Avrupa’nın göbeğinde Moğol dönemini yaşıyorlar diyerek bir taraflarıyla eminim bizlerle alay ediyorlardır. Konuşma yeteneği sıfır, yaşadığı ülkeye entegre olma olayı sıfır, toplumun bir bireyi olarak yaşadığı ülkeye ve anavatanına verdiği zararlarda cabası.  Yaptıklarıyla “Türkler yapıyor” dediklerini unutmadık öyle değil mi?

Kuyu kazarak, insan satarak her şeyden ziyade kaypaklık yaparak takılınan tavırlar yeryüzünde oksijen soluyan herkese büyük bir zarar. Bu zararı gören arkadaşlarımın söylediği gibi düşünesi de geliyor insanın. “Bizden bir cacık olmaz” sözü sizce ne anlam ifade ediyor merak etmiyor değilim. Yorum olarak paylaşırsanız sevinirim. Bir sonraki yazılarımda da açıkça ima etmeden cümleler sarf edeceğim, daha doğrusu her yazımda bundan böyle açıkça ifade edecek cümleleri tercih edeceğim.

Suat Bezeng /18.03.2017 Brüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir