Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

BU SENE İZİNYOLU KALABALIK GEÇİYOR

Yaz ayının gelmesiyle birlikte bizlerde aracımızı izin yoluna hazırlayarak yola koyulduk.

Gazetemiz Aktif Haber Belçika genel yayın yönetmeni Suat Bezeng’e eşlik eden yine gazete editörlerimizden Erdal Şişdağ seyahat boyunca önemli noktalarda video görüntüsü alarak vatandaşlarımıza sıla yolu ile alakalı sorular yöneltti.

Türkiye’ye karayolu ile giren binlerce gurbetçi sınır kapılarında uzun kuyruklar oluşturdu. Avrupa’da yaşanan terör olayları karşısında tedbir alan ülkeler gümrük geçişlerinde birçok şüpheli araçta arama yaptı.

Genel Yayın Yönetmenimiz ve editörümüzün içerisinde yer aldığı aracı da aramak isteyen Sırbistan gümrük polisleri gazetemiz için video ve fotoğraf çekimine müsaade etmeyerek önceki çekilen verileri silip aracı aramadan devam etmelerine müsaade etmesi güzergah üzerinde yaşanan en ilginç olay oldu.
20160723_012643

Genel Yayın yönetmenimiz Suat Bezeng izin yolculuğunu söyle anlatıyor.” Sıla yolculuğumuza arkadaşımız Erdal Şişdağ ile beraber Avrupa saati ile gece 02:00’de Brüksel’den hareket ederek başladık. Yağmurlu bir geceydi ancak Almanya’ya kadar yollar boş ve güzeldi. Almanya’da yol çalışmalarından dolayı yaklaşık 8-10 saat kaybımız oldu ancak iki şoför olduğumuz için bu bekleme süresinden çok fazla etkilenmedik. Almanya’yı çıktıktan sonra Sırbistan’a kadar sakin bir şekilde geldik. Güzergâh üzerindeki gümrük kapılarının neredeyse tamamında rüşvet isteyen polisler gözlerine kestirdiklerinden neredeyse zorla rüşvet talep ediyorlar. Bu zorbalık yıllardan beri oluşan bir alışkanlık ve bu yüzden rüşvet isterken gayet sakin ve gaddardılar. Gazeteci olduğumuzu öğrenen Sırp polisi aracımızı aramadan bizi göndermiş olması ise hala aklımın bir köşesinde duruyor.

Sırbistan sonrasında Yunanistan köprü hattını kullanarak güzel vatanımıza İpsala sınır kapısında nöbet tutan askerlerimize selam verip hatıra fotoğrafı çekerek giriş yaptık. İpsala gümrük kapısı yoğun girişlere rağmen hızlı çalışıyor ve vatandaşlarımızı yol yorgunluğuyla bekletmiyor biran önce içeri alıp gidecekleri güzergâha yolcu ediyordu.
ASKERLER

Gelişen Türkiye’ye yakışabilecek hizmet sağlanıyordu. En güzeli de aracımızı kayıt ettirirken “Aracımızın 2 yıl süreyle Türkiye’de kalabileceği” müjdeleniyor. Bu bildiri araçları ile ilk kez giriş yapan veya bu iyileştirilen kanundan haberdar olmayan vatandaşlarımıza için uygulanıyor. Bunu duyan vatandaşlarımızın yüzlerinde ki tebessümü görebiliyorduk. 2 yıl boyunca araçlarımızın Türkiye’de kalması gurbetçiler için oldukça faydalı olacaktır” diyerek sıla yolunda bu sene olanları ifade etti.

Geri dönüş yolunun yoğun geçeceği ifade ediliyor. Sıla yolu dönüşünü hafta içine denk getirilmesi kalabalığa karışmanızı engelleyebilir. Yola çıkmadan güzergâh yol durumunu mutlaka analiz ederek yola çıkınız.

SILA YOLU 2016 VİDEO

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir