Brüksel’de bazı kamu sağlığı hastaneleri hafta sonu maksimum kapasiteye ulaşma riskiyle karşı karşıya.

IRIS direktörü Etienne Wéry’ye göre, bölgesel IRIS ağına ait beş hastanenin yoğun bakım ünitelerindeki yatakların yüzde 90’ı dolu.

Wéry, hastanelerin günlük kabullerin 500 civarında sabit kaldığını bir hafta sonrasında hafta sonu tam kapasiteye ulaşmasını beklediğini söyledi .

Son rakamlara göre, ülke çapında toplamda 5.376 kişi koronavirüs nedeniyle hastaneye kaldırıldı. Bu vakalar arasında 1.144’ü halen yoğun bakım ünitesinde yer alıyor. Mevcut eğilim devam ederse, diğer üniversite hastaneleri, gerekirse Brüksel dışındaki hastanelerle işbirliği yapmaya çalışacaklarını belirterek, “çünkü bu hastanelerimizin tamamen dolmasını önlememizi sağlayacaktır” dedi.

IRIS ağı hastaneleri Brugmann ve Saint-Pierre üniversite hastanelerini, HUDERF çocuk hastanesini, Jules Bordet hastanesini ve Iris Sud Hastanelerini bir araya getiriyor.

Brüksel’de, IRIS ağı dışında kalan hastanelerde Covid-19 hastaları için harekete geçti.

UZ Brüksel üniversite hastanesi, Covid-19 hastaları için kritik bakıma ihtiyaç duymayan bir geçiş “orta bakım ünitesi” kurduğunu belirterek, Covid-19 hastaları için yoğun bakım kapasitesinin yaklaşık yarısına ulaştığını bildirdi.

Suat Bezeng
2 Nisan 2020


Like it? Share with your friends!

85 shares
Suat BEZENG

İki ülke arasında, yaşam savaşı veren Suat BEZENG, hep iyimserliğini korumuş ve bu iyimserliğinede kızarak bugünlere gelmiş, nadir bulunan Türkçe severlerden biridir. Suat Bezeng; Aynı zamanda Aktif Haber Belçika gazetesi ve “Dijital Karasal Yayınlar ” gerçekleştiren, Belçika’nın ilk Türkçe TV kanalı Aktif TV‘nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. Suat Bezeng Mersin doğumlu olup, 2011 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yaşamaktadır.

Comments

comments