Belçika’da yaşayan her Türk içinde olduğu felaketin farkındadır. Bunu bilerek yaşamaktadır. Bizler kendi halinde, topluma hizmet etmeye çalışırken bile bencil insanların saldırılarına maruz kalabiliyoruz. Bilgisiz, kültürsüz, Türkçe yazmaktan aciz kişiler, kendilerinin hiçbir şey yaptığına bakmadan toplum arasında bir şeyleri değiştirme mücadelesi verenleri hedef alıyorlar.

Bizler bugüne kadar hep eleştiri yapmakla yetindik. Hiç bir zaman özeleştiri yapma gereği duymadık. Bu da olanlar karşısında sadece yazıp, çizebildiklerimizden ibaret oldu. Bu topluma hiç bir faydası olmadı. Daha öncelerden telaffuz ettiğim birçok cümleyi burada yenilemem gerekiyor. Daha önce de söylemiştim, bugün Belçika’da Türkiye’yi, Türkçeyi gerçek anlamda temsil eden, destek veren hiçbir kurum veya kuruluş bulunmuyor. Bunu birçok kez söylemiş olmama rağmen, eleştiri almış olmama rağmen bugün tekrar söylüyorum. Bugün Avrupa’da yandaş medya dışında hiçbir medya destek görmüyor.

Burada yandaş dediğimden sakın hükümet yanlısı olduğunu düşünmeyin. Hükümet yanlısı iseniz zaten destek görmüyorsunuz. Devletinizi seven biri olmamız ve menfaatçi olmanız doğrultusunda destek görme ihtimaliniz artıyor.

Türkçe medyanın yaşaması için, sadece Türkiye Cumhuriyeti’nin baş temsilcileri değil, iş adamları, dernekler, sivil toplum kuruluşları, federasyonlar ve halkın bile destek vermesi gerekiyor. Bugün Belçika’da yaşanan en önemli hadiseleri ilk yayınlamış olmamıza rağmen bile önce “Yalan haber” “inanmayın bu habere” diyen bu toplum Belçika gazetelerinde yazdığımız haberi görene kadar çekilmedik küfür bırakmıyor. Sonra haberi Belçika gazetelerinde görünce akıllarınca gerçek olduğu kanaatine varıyor sonrasında ise Belçika gazetelerinin yapmış olduğu haberi paylaşıyorlar. Böyle bir zihniyeti yaşayan bu toplum yaptıklarıyla gelecek Nesil’e temelsiz bina inşa ediyor.

Böylesine kabarıklaşmış, patlamaya hazır bir toplumda, ebeveyn olmak içimize sinmiyor. Kendi kendimizi yemekten, yaşadığımız ülkenin gerçek sorunları karşısında çözüm üretemiyoruz. Her gün birçok kişi gazetemizi arayarak, mail atarak, sosyal medya hesaplarından yazarak yardım talep ediyor. Bu taleplerin neredeyse tamamı, ailesi ve toplum tarafından dışlanan kişilerden oluşuyor.

Kendi insanımıza bile sahip çıkamıyorken devletçilik, milliyetçilik oynuyoruz. Bu gerçekleri görmemek için verdiğimiz mücadele de birbirimizi yememizi pekiştiriyor.

Saygılarımla
21.12.2016


Like it? Share with your friends!

71 shares
Suat BEZENG

İki ülke arasında, yaşam savaşı veren Suat BEZENG, hep iyimserliğini korumuş ve bu iyimserliğinede kızarak bugünlere gelmiş, nadir bulunan Türkçe severlerden biridir. Suat Bezeng; Aynı zamanda Aktif Haber Belçika gazetesi ve “Dijital Karasal Yayınlar ” gerçekleştiren, Belçika’nın ilk Türkçe TV kanalı Aktif TV‘nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. Suat Bezeng Mersin doğumlu olup, 2011 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yaşamaktadır.

Comments

comments