Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

BELÇİKALI TÜRKLER YÖN KAYBEDİYOR

Birçok ortak sorunu masaya yatırdık ancak gidişatın değişmiyor olması, Belçika’da yaşayan Türk toplumunun aslını kaybediyor endişesi doğuruyor.

Belçika’da ekonomik sorunlara da birçok kez değiniyoruz, bu ekonomik krizin oluşması, aslında Belçika’da yapılanamayan, maddi durumunu düzeltemeyen biz yabancıları etkiliyor. Bugün Belçika’da, Türk toplumunun kopuk olmadığını düşünen bir vatandaşımızın olduğunu zannetmiyorum. Aileler birbirilerine olan dostluk muhabbetini düşmanlığa ayırıyor ve bu durumda bizlerin birliktelik oluşturmasına engel oluyor. Daha çok gösteriş maksadıyla yapılan çalışmalar, adı gibi gösterişiyle kalıyor. Bugün Türk toplumunun sorunlarıyla gerçek anlamda mücadele edilmiyor. Yapılanların tamamının gösteriş maksatlı yapılıyor olması da bizleri ekstra bir zorluğun içerisine itiyor.

Belçika’da birçok alanda yer edindiğimiz gerçeğiyle, bugün yaşadıklarımız birbiriyle uyuşmuyor. Siyasetçi Türkler ise bu durum karşısında kendini yaptığı işe adapte edemiyor. Bunun nedeni ise, Belçikalı mı olacağı yoksa Türk mü kalacağı hususudur. Kendi partilerine karşı hassas davranmaya çalışan siyasetçilerin hiçbir şekilde Türk vatandaşlarına yarar sağlaması düşünülemez. Çünkü hiçbir Belçika partisinin tüzüğünde yer alan maddeler bizleri daha iyiye götürmeyecek. Bizleri aksine daha da kötü durumlara düşürecek maddelerden oluşuyor.

Kendi partilerinin tüzüğü ve isteği doğrultusunda çalışmalara yönelen, gerçek anlamda Türk milletini savunamıyorken yaşanan hadiselerle sıkıntıya düşüyorlar. Çünkü Türk toplumu, Belçika’da siyaset yapan Türkleri, kendilerini savunsunlar diye oraya gönderdiklerinden oldukça eminler. Durum böyle olunca da, siyasi arenada işler sarpa sarıyor ve siyasetçilerimiz Belçika medyası veya Belçikalı siyasetlilerin baskısıyla karşılaştığında yalnız kalıyor. Yani Türk toplumunun desteğiyle parlamentoya veya meclise giren Türk, oy verenleri tarafından yalnızlığa terk ediliyor.

Tüm bu gerçekleri göz önüne getirdiğimizde aslında, bugüne kadar yaşadıklarımızın tek sebebinin yine bizler olduğunu açıkça görebiliriz. Türk toplumuna katkı sağlamayı düşünüyor ve bu düşünceye göre hareket ediyor olsaydık, bugün aslında bunlar ve benzeri sorunlarla karşılaşmamış ve daha güçlü bir topum olma yolunda emin adımlarla ilerliyor olurduk.

Bu konuları bir sonraki yazılarımda yine elimden geldiği kadar analiz edeceğim. Avrupa’da yaşayan Türkler olarak her bireyin Türkiye’nin birer temsilcisi olduğunu hatırlatmak istiyorum.

Saygılarımla
Suat BEZENG – 08/01/2017 ( Bruxelles )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir