Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

Belçika’da 24 Haziran seçimlerinde oy kullanımı ve önemi noktalar

Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili seçiminde 7-19 Haziran tarihleri arasında 60 ülkede yaşayan vatandaşımız 123 dış temsilcilikte, 7-24 Haziran tarihleri arasında ise 34 gümrük kapısında oylarını kullanabilecek.

Belçika’da ise 15-19 Haziran tarihleri arasında sandık başında oyumuzu verebileceğiz. Anvers Expo Fuar Merkezi ve Brussels Expo adreslerinde sabah 09:00 ‘dan akşam 21:00’a kadar oy verebilecekler. Anvers bölgesinde yaşayan vatandaşlarımız diğer Avrupa ülkeleri ve şehirlerinde oy kullanabileceği gibi Brüksel’de de kullanabilecek.

Oy kullanmaya giderken dikkat edilmesi gerekenler

Oy kullanmaya giderken, TC Kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, pasaport, evlilik cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi kimliğinizi tereddütsüz ortaya koyan resimli ve resmi nitelikteki belgelerden birini sandık kuruluna ibraz etmeniz için yanınızda bulundurmanız gerekiyor. Bu şartlarda Belçika kimlik kartınızla oy kullanmanız mümkün olmayacak. Sandık kuruluna belgeyi ibraz ettikten sonra yurtdışı adres kaydınızın olup olmadığı kontrol edilecek. Daha önce adresinizi T.C. resmi makamlarından Belçika’ya taşımadıysanız veya Türkiye’de çeşitli nedenlerden dolayı yapmış olduğunuz resmi bir işlem sonucu adresiniz Türkiye’ye geçmişse, yine oy kullanma hakkınız olmayacaktır. Bunun için konsolosluklarımız hafta sonu da dahil olmak üzere randevu talep etmeden gerekli değişikliği yapmaktadır.

Oy kullanmak için pusulanızı teslim aldığınızda üzerinizde bulunan telefonu sandık kurulunda bulunan yetkili kişilere teslim etmeniz gerekiyor. Pusulanıza mührü basacağınız özel bölüme geçtikten sonra acele etmeyin, seçiminizi yaptıktan sonra mürekkebin kuruması için 15-20 saniye kadar beklemenizi öneririm. Böylece mürekkep dağılmamış olur ve oyunuz riske girmemiş olur. Pusulanızı yazılar dışa gelecek şekilde katlayarak zarfı kapatıyoruz. Telefonunuzu teslim almaya gittiğinizde “seçmen listesindeki” adınızın karşısına imza atıyorsunuz.

Seçimlerle alakalı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) çok güzel bir internet sitesi hazırlamış ve içinde dünya genelinde nerede hangi tarihte oy kullanabileceğimizle alakalı bilgilere yer vermiş. “secim.ytb.gov.tr” adresi üzerinden de seçimlerle alakalı her türlü bilgiye erişebilirsiniz.

Belçika için oy kullanım adresleri :
Anvers için : “Antwerp Expo Fuar Merkezi Jan Van Rijswijcklaan 191, 2020 Antwerpen
Brüksel için : Brussels Expo, Palais 3. Place De Belgique Nr.1, 1020 Brüksel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir