Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

BELÇİKA TERÖRE ÇÖZÜM ÜRETEMİYOR

Paris’ten Brüksel’e sıçrayan terör saldırganlarına hala çözüm üretilemiyor durumda olan bir ülkenin vatandaşı nasıl huzurlu yaşayabilir sorusu akıllara zarar veriyor.

Onlarca kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olan terör saldırganları hala Avrupa’da rahat bir şekilde gezebiliyor. Hızlandırılmış çözümün üretileceği her fırsatta söylense de bu konuda hala eksikler gözler önünde. Aylardır tespit edilen evlere yapılan baskınlara rağmen hala teröristlerin tamamı etkisiz hale getirilememiş ve Avrupa’ya dışarıdan girişleri engelleyememiş durumda.

Bu sorunlar devam ederken birde ülkede yaşanan protesto gösterileri, hükümetin ne kadar beceriksiz olduğunu açıkça bizlere gösterebiliyor. Bugün Belçika’da, binlerce kişi toplanarak farklı farklı bölgelerde grev gösterileri düzenleniyorken bile işçilerin sorunlarını iyileştirmeye yönelik çalışmalar başlatılmadı. Ülkede refahı sağlayamayan hükümet hala eksiklerini görmüş değil. Bu durum ülkede yaşayan herkesi eşit şekilde etkiliyor. Vatandaşlarını ve ülkenin yaşama organı olan çalışan/vergi ödeyen kişilere karşı sert tavırlar sergiliyor.

İnsanlar kalabalık ortamlardan uzak duruyor. Çocuklarını okula götürürken huzursuzlanıyor. Metro, otobüs gibi toplu taşıma araçlarına bindiğinde acaba patlayacak mı korkusuyla yaşıyor.  Bugüne kadar Belçika’ da beslenen ve örümcek ağı gibi şehirlere yerleşen teröristlerin hala terör saldırıları yapabilecek güçte olması ’da durumun ne kadar kritik hale geldiğini açıkça gösteriyor.

Belçika bugün terörü ciğerin de hissediyor ancak Michel hükümetinin beceriksizliği yüzünden çözüm üretilemiyor ve ülkede yaşayan herkese her gün aynı korkuyu yaşatıyor.

Suat BEZENG/Brüksel
18-06-2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir