Bir araya gelmemiz için Allah bizlere Bayramlar bile nasip etmiş, severek bir araya gelmiyorsanız bile zorla bir araya geleceksiniz duygusunu hissettirmiş, ne diyelim. Küs’ler, boş’a küsmemiştir. Bazıları her şeyin en lanetini hak etmiş, bazıları ise gerçekten değere layık gelmiştir. Kadir zor, Berat zor, Recep, Şaban, Ramazan zor, günüyle de zorlaşmıştır, ayıyla da. Yaşadığımız dünyada, cehennemin bile yetersiz kalacağı mahlukatlar yetişmiş, şansımıza edelim kötü bir Çağ’a denk gelmişiz ne diyelim.

Adam satanı, kaypaklık yapanı, yerinde duramayanı tarihimize leş diye serpmişler yetinmemiş “hadi yavrucuğum ya seve seve ya da sürte sürte” yaşa demişler. Değerli dostlar, bazı şeyler zordur söylenmez ancak, gerçekler o kadar zorlaşmış ki, insanoğlu beynine hükmetmeyi bırakmış, beynine hüküm vermeye başlamış.

Bu nedenle, atılan atımların değeri eski bayramlarda olduğu gibi kıymetli olmuyor, eskiden iyiydi demekle geçiniyoruz. Dünyada imkânsızı başarmaya çalışan milyonlarca insan var, bunlar Uzay’a çıkıyor, insansız hava aracı geliştiriyor, dünyaya farklı bir gözle bakıyor ve haklı olduklarını da ispat ediyor. Tüm bunlar oluyorsa, yani imkansız bile başarılıyorsa, eski bayramları yaşayamamız da ki sorunlara, çözüm bulamamak acizlik değil de nedir?

Herkesin kendine çeki düzen verdiği, özüyle sözü bir olan insanlarla bir arada olduğu, mutlu huzurlu, sağlık dolu bir Bayram diliyorum. Nice mutlu bayramlara

Suat Bezeng
15 Haziran 2018

 


Like it? Share with your friends!

28 shares
Suat BEZENG

İki ülke arasında, yaşam savaşı veren Suat BEZENG, hep iyimserliğini korumuş ve bu iyimserliğinede kızarak bugünlere gelmiş, nadir bulunan Türkçe severlerden biridir. Suat Bezeng; Aynı zamanda Aktif Haber Belçika gazetesi ve “Dijital Karasal Yayınlar ” gerçekleştiren, Belçika’nın ilk Türkçe TV kanalı Aktif TV‘nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. Suat Bezeng Mersin doğumlu olup, 2011 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yaşamaktadır.

Comments

comments