114 shares

T.C. Brüksel basın müşaviri Veysel Filiz, Genel Yayın Yönetmenimiz Suat Bezeng’in sorularını yanıtladı.

PARALEL YAPI SİZİ HEDEF ALDI BUNU NEYE BAĞLIYORSUNUZ?

Paralel yapı ile ilgili 17-24 Aralık itibariyle duruşumu çok net belirlemiş oldum. Her ortamda da belirttim bunu. Kendilerine bu kadar minnet edilmemesini pek kaldıramayan özgüveni patlamış bir haşhaşi aklından bahsediyoruz. Bu gerginlik zaman içinde arttı. Zaman Gazetesi muhabirlerine karşı yürütülen uygulamanın da başını çektim, Belçika’nın devlet kurumlarına ve medyasına gerçek yüzlerini deşifre ettikçe şiddetleri arttı. Diğer taraftan hem Belçika kurumları nezdinde hem de Avrupa kurumları içinde bizzat ihanet hamlelerine şahit oldum ve bunu yüzlerine vurunca beni istenmeyen adam ilan edip hep bildik stratejiyi uyguladılar. Alay ettiler, tehdit ettiler ve hakaret ettiler. Ama ödün vermedik, sinmedik, geri adım atmadık. Bu onları delirtti.

BELÇİKA’DA FİŞLEME YAPILDIĞI SÖYLENİYOR BU KONUDA NE SÖYLEMEK
İSTERSİNİZ?

Yabancı Terörist Savaşçıları listesini PDY listesiymiş gibi bazı Belçika medya organlarına sızdırdılar. Aslında bizlerin Büyükelçilik olarak fişleme yapıp yapmadığımızı anlamak istediler. Oysa Devletimizin vatandaşına karşı böyle bir uygulaması yoktu. Niçin böyle bir dertleri oldu bilmiyorum ama gerçekler hızlı anlaşıldı ve Belçika Medyası kandırıldığını anladı. Ancak ülkemize karşı karalama kampanyaları devam ediyor. Maalesef Belçika medyasında bunlar araştırılmadan gerçekmiş gibi lanse ediliyor. İnanıyorum ki FETÖ’nün ve PDY’nin gerçek yüzü ortaya çıktıkça Batılı meslektaşlarımız da uyanacaklardır.

SOSYAL MEDYA’DA BİRÇOK FAKE RESİM PAYLAŞILDI. BU KONUDA NE SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

GEZİ parkı ayaklanmasında Başbakanlık Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğümüzün sosyal Medya’daki algı operasyonlarıyla ilgili önemli bir çalışması olmuştu. Bu mekanizmaların aslında önceden hazırlandığını da görüyoruz. Yani son olaylarda servis edilen sahte resimler darbe planının bir parçasıdır. Bunlar provokatif paylaşımlardır. Bunları araştırmadan paylaşanlar böyle bir enformasyon çağında bilmiyorduk diyebilirler mi? Gördüklerimizi uyarmamıza rağmen niçin bu paylaşımlar silinmez sormak lazım? Medya içindeki arkadaşlarımız veya siyasi parti temsilcileri bu provokasyonları yayarsa ve sonuç olarak darbeden yana olurlarsa bizler iyi niyet arayamayız.

PARALEL YAPI İLE MÜCADELE DE HALK NASIL TAVIR ALMALI?

Bu millet Aziz bir millet olduğunu tankların önüne geçerek gösterdi. Tüm farklılıklarıyla birlikte meydanlarda bu teröristlere dur dedi. Şimdi haklı davalarında haksız konuma düşmemek için provokasyonlara dikkat etmeli. FETÖ’ye karşı çok sinirliyiz çünkü milli ve manevi duygularımızı sömürerek bu günlere geldiler. Birçok vatandaşımız bugüne kadar onlarla ilgili söylenenlere tam itibar etmiyordu. Şimdi gerçek yüzünü görünce sarsıldılar. Bu saatten sonra dikkatli olmalı, polisin ve kanunun önüne kimse geçmemeli, yargıya havale etmeli. Bizim devlet anlayışımız adalet üzerine kurguludur. Paralel yapı sempatizanları bir terörist gruba üye olduklarını birden algılayamamış olabilirler, önümüzdeki günlerde onların önemli bir kısmı artık bu körlükten vazgeçecektir diye inanıyorum. Aksi halde hareket edenler PKK ve DEAŞ taraftarına nasıl bir uygulama yapılıyorsa aynı uygulamayla karşı karşıya kalırlar. Belçika Devlet kurumları ve güvenlik güçlerini zorda bırakacak hiç bir hadiseye imkan vermemeliyiz. Suç ile suç bastırılmaz. Diplomatik ilişkilerimiz üzerinden gerekli iletişimi zaten Avrupa ülkeleriyle sağlıyoruz. Bir daha altını çizeyim, provokasyon da dezenformasyon gibi darbe stratejisinin bir parçasıdır. Duyarlı vatandaşlarımız bu tuzaklara düşmemeli.

PARALEL OLMAYANLARDA PARALELCİ DİYE İLAN EDİLİYOR? BİZE DE PARALELCİ DENİLDİ BU KONU DA NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

Bu saatten sonra kimse FETÖ’nün be olduğunu bilmiyorduk diyemeyecek. Hükümet karşıtlarını susturuyorlar da diyemeyecek, ne dediysek harfiyen gün ışığına o çıktı. FETÖ destekçileri biliniyor ve tanılıyor, onların da artık görmeleri gerekir değil mi? Israr ediyorlarsa yanlışlarında bilinçli şekilde darbe dahil her türlü ihaneti kendi emelleri için meşru görüyorlardır demek. Kripto paralelciler halen çok sayıda aramızda mevcut, onlarla ilgili önemlerimizi alacağız diye ümit ediyorum, hiç bir ihanet şebekesine imkan tanımamalıyız. Aramızda bu konuyu ciddiye almayan meslektaşlarım varsa onları da kınıyorum, böyle bir kavgada gri alanlar aranmamalıdır. Tabi bu tür zamanlarda ihanet edenler dürüst insanları hainlikle suçlayabilirler, itibarlarını zedelemek isteyebilirler ancak bizler adilce yaklaşarak doğruyu tespit etmekle mükellefiz. Kişilerin yaptığı işler ortada, hiç bir şey karanlıkta kalmıyor. Sizlerin bu süreçte kararlı duruşunuzu tebrik ediyorum. Az sayıda yanlış yapanlar oldu onları da uyardık zaten. Şimdi gün birlik zamanıdır, Çanakkale ruhunu bu millet tekrar yakalamıştır.
SON OLARAK NELER SÖYLEMEK İSTERSİNİZ?

FETÖ/PDY bizlere tarihi bir acı yaşattı. İnşallah son çırpınışları olur. Bu bir hükümet meselesi değildir, bizler parti sözcüleri değiliz, bu Devletimizin ve milletimizin bekasının kavgasıdır. Eskiden bunlarla arkadaştınız, bunları bu konumlara sizler getirdiniz diyenler topu taca atmaktalar, nerdeyse üç yıldır uyarmamıza rağmen halen bu gruba mensup olanları derneklerinde, resepsiyonlarında veya iftarlarında barındıranlar Cuma Akşamı gerçekleştirilmeye çalışılan darbenin cuntacı teröristlerini dolaylı olarak cesaretlendirmişlerdir. Cumhurbaşkanımıza karşı yürüttükleri kör muhalefet 200’den fazla vatansever insanımızın canına mal olmuştur. Bunlar artık olmamalı. FETÖ’nün gülen yüzünün arkasında şeytani planların olduğunu milletimiz gördü. Ben dostlarımdan bazılarını kaybettim, hastalandım, kaldıramıyorum ama dimdik ve aklı selimle direniyorum. Ülkemiz ve milletimiz bunun da üstesinden gelecek. Bugün itibariyle beni Belçika makamlarına ve medyasına şikayet eden haşhaşi teröristlerden korkum yok. Bu yolda inanarak mücadele ediyoruz, Allah bu memleketi böyle ihanetten korusun.


Like it? Share with your friends!

114 shares
Suat BEZENG

İki ülke arasında, yaşam savaşı veren Suat BEZENG, hep iyimserliğini korumuş ve bu iyimserliğinede kızarak bugünlere gelmiş, nadir bulunan Türkçe severlerden biridir. Suat Bezeng; Aynı zamanda Aktif Haber Belçika gazetesi ve “Dijital Karasal Yayınlar ” gerçekleştiren, Belçika’nın ilk Türkçe TV kanalı Aktif TV‘nin genel yayın yönetmenliği görevini yürütüyor. Suat Bezeng Mersin doğumlu olup, 2011 yılından bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel‘de yaşamaktadır.

Comments

comments