AVRUPA’DA İSLAM DÜŞMANLIĞI ZİRVE YAPTI!

Belçika’da gün geçtikçe organize olan aşırı sağcılar Belçika’da yaşayan Müslüman topluluğuna karşı saldırılar başlattı.

Bu olayların Paris saldırılarının ardından alevlenmiş olarak beklemede olduğunu biliyorduk aslında. Olayların daha da alevlenmesi için bekleyen sivil toplum kuruluşları, artan İslamiyet düşmanlığı karşısında olayları bastırmak istememiş olması da aşırı sağcıların yapacakları gösterilerde adlarından söz ettirmesine tuz biber ekti.

Her fırsatta Müslümanları hedef haline getiren aşırı sağcılar, terör saldırılarını da fırsat bilerek Belçika’da 2. Büyük terörü Müslüman halkına yaşattı. Müslüman topluluğu terör olaylarının endişesi ile korku yaşarken sağcılar tarafından saldırıya maruz kalması da ülkede yaşamayı daha da zorlaştırdı.

Avrupa’da sayısı gittikçe artan Müslüman karşıtı gösteriler artacağı bilinen bir gerçek. Bu noktada Müslüman topluluğunu temsil eden STK ve kurumların bir araya gelerek bu sorunu masaya yatırması gerçekten önem taşıyor. Her fırsatta faaliyet yaptıklarını göstermeye çalışan STK’ların gerçekten çözüm odaklı çalışması, Müslüman topluluğunun Avrupa’da yaşadığı sıkıntıları tamamen bitirmese de üzerini bastırabilir.

Çocuklarımızın rahat bir şekilde okula gidebilmesi, ailemizin işlerine gidebilmesi, sokaklarda rahatça gezebilmesi için fedakârlık yapma zamanı geldi. Bu bağlamda herkes taşın altına elini koyarak bu sıkıntılı süreci atlatmak adına çalışmalar yapmalı veya yapılan çalışmalara destek vermesi gerekiyor. Aksi halde sokaklarda başörtülü gördükleri her bayana saldırarak darp etmeleri yüksek bir öngörü. Bizler Avrupa’da yaşayan Müslüman topluluğu olarak, gerçekten Müslümanların yaşadığı sıkıntıları anlatmalıyız. Bu süreç herkes için sancılı geçiyor. Elimizden geldiği kadar dikkatli ve özentili hareket etmeliyiz.

Bu süreci elbirliği yaparak atlatabiliriz.
Saygılarımla.

Suat BEZENG
Brüksel-04/03/2016

Comments

comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir