Kategoriler
⚡ Köşe yazıları

1. DÜNYA ANAYASASI

Dünya tek anayasa ve tek yönetim merkezinden çoklu yönetim şeklinde olsa. .. Irk kalksa, örf kalksa, velhasıl ürettiğimiz ne varsa bir olsa da insanlar ayrı düşmese. İşte bu güzergah insanı insanca yaşatabilir. Öyleyse 1. Dünya Anayasası’na ve küçücük bir kıvılcıma ihtiyaç var.

Ölümün sessizliğini hissetmeyenler, dünyanın gösterişli şehvetine kapılmış ne olacağına karar veremez. Bir taraflarda işlenen soykırımlar, öte tarafta dini ve milli duyguların ticari malzeme haline gelmesi, dini bile mezhetlere bölmüşüz, kendimizi mi parçalamayacağız? Bugünler mevcut dayatmalara rağmen iyi günlerimiz. Beynimizi robotlaştırıp alenen ticari malzeme haline getiriyor, sırtımızdan kazanıyorlar. Allah yer yüzünde ne kadar maden, elmas, gümüş, petrol, gaz vb. Ne varsa hepsini insanlık için var etti. Ancak tüm bu servetleri dünyalıların sadece %1’ini oluşturan godomanlar tüketmekte. Kalan %99’luk kesimi ise büyük bir çoğunluğu açlık çekmekte. Afrika da açlıktan ölen insanların sayısı her geçen gün artıyor. Enteresandır ki, bu Godomanların serveti artarken dünya da açlıktan ölenlerin sayısı da artıyor. Tüm bu insanlığın kendi eli kendi emeğiyle ürettiği zenginlikler eşit haklarla eşit şekilde dağıtılmalı. Devletler zengini daha zengin yapma konusunda inisiyatif sahibi olmamalı. Dünyalı kavramına yönelmeli, bütünü kapsamayan tüm kanunların iptal edilmesi, bütünsel bir ölçü biçilmeli. Yani ABD kendi için ne istiyorsa, bir başkası içinde onu istemek zorunda olması. Yada AB bir kanun çıkartıcaksa sadece Avrupalılar değil, tüm dünyanın kullanabilmesi lazım. Gerekirse dünya referandumları gerçekleşebilir. Kanunlar açık kısa ve anlaşılır şekilde teker teker gündeme getirilmeli eksi ve artılarına insanlar karar vermeli. Yöneticiler değil.

Dünyalılarda eşit haklarda yaşam için, eşit davranmalı. Özellikle fazla kazanan devletler, az kazanan devletlere yardım edebilecek bir fona aktaracak. Bu fon sürekli geliri fazla olan ülkeleri takip edecek ve fazla paraları az kazanan ülkelere aktaracak. Eşit haklarda yaşam kolay iş değildir. Dolayısıyla, birliği sağlamak için herkesin eşit şekilde inisiyatif alması elzemdir. Evvela, sınırların kaldırılması gerekmekte. Bio ürünler dışında tüm ürünlerin yasaklatılması. Biran önce sokaklara elektrikli araçların sokulması ve karbondioksit üreten tüm makinaların durdurulması. Yeşil alanların arttırılması. Çalışma saatlerinin 24 saate yayılması. Yani kişi 24 saat içinde sadece 6 saat çalışmalı ve bu 6 saati de güne böle bilmesi gerekir.  Kadın ve Hayvan haklarının arttırılması, eğitim konusunda dünya eğitim kurumları ve fonları oluşturulmalı. DÜNYA TEKNOLOJİ FONU kurularak ar-ge çalışmalarına hız kazandırılması, uzayla alakalı bilgi darağacının genişletilmesi ve yeni uzay araçlarının dünya desteğiyle sağlanması, daha iyi ve daha yaşanabilir bir hayat için DÜNYA İNSAN TOPLULUĞU platformunun kurulması ve bir insan için en iyi yaşam şekli nedir, hangi yiyecekler tercih edilmeli, kaç saat uyumalı, kaç saat çalışmalı, gürültü ne kadar etkiler? Televizyon, akıllı telefon veya tabletlerin ne gibi avantajı ve dejavantajı olabilir, sosyal medya ne kadar sağlıklı, tüm bunların incelenmesi, ihtiyaç dahilinde kanunlar önermesi, gerekli mecraların dünya genelinde yasaklanması gibi konuları işlemeli.

DÜNYA TARİH FONU

BÖYLE bir fon ile, gerçeğe dayalı tüm argümanların korunmasına yönelik tedbirler geliştirmesi, yeni keşifler yapılması, uzmanların da desteğiyle bilgi kirliliğini toplumun yakasından koparıp atma gayreti vermeli, kanunlar önermeli, kaynağı olmayan bilginin konuşulması, yazılması, çizilmesi yasaklanmalı. Böylece kaynağı olmayan hiçbir bilgi dağılmaya aktır. Dedikodulardan sana da gına geldiyse, iftiralardan bıktıysan bilki, bunlar olması gerekenlerin çok ama çok az bir kısmı. Dahası var..

 

 

 

Suat Bezeng

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir